Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się lubianym pupilem. Ze względu niewielkie wymiary może być dobrą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość o większym rozmiarze, szczególnie jeśli zamierzamy hodować w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były położone w dużych odległościach, ponieważ może to grozić utknięciem świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wypadają z klatki. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak bywa znacznie twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi nietrudno zadbać o czystość w klatce, ale ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę waszej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuła się bezpiecznie, ponieważ będzie miała prywatną przestrzeń, do której będzie mogła udać się aby odpocząć albo odstresować się, gdy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html